Transport W Dubaju – Jak poruszać się po Mieście

Dubaj jest najbardziej zaludnionym miastem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na 1 km2 przypada tam 850 osób. Jest również miastem o ogromnej powierzchni, a wciąż się powiększa. Z początku ogromny Dubaj wydaje się miastem bardzo trudnym w komunikacji. Wystarczy jednak trochę je poznać i okazuje się dostosowane do potrzeb turysty i że wcale nie jest aż tak trudno dostać się do najpopularniejszych atrakcji.

Przygotowaliśmy krótki opis, mający pokazać możliwości sprawnego poruszania się po tym molochu.

Ceny biletów na komunikację miejską (metro, tramwaje, autobusy)

Czerwona (Red Ticket) – Koszt karty to 2 AED, można ją doładować na maksymalnie 10 przejazdów.
Ceny w strefach to: jedna strefa = 4 AED, dwie strefy = 6 AED trzy strefy = 8,5 AED, bilet całodniowy =20 AED

Srebrna ( Silver Card) – Koszt karty 25 AED, z czego 19 AED zostaje nam na przejazdy.
Ceny w strefach: jedna strefa = 3 AED, dwie strefy = 5 AED trzy strefy = 7,5 AED.

Złota (Gold Card) – Koszt 25 AED, na karcie zostaje nam 19 AED kredytu na przejazdy. Karta ta upoważnia nas do siedzenia w vipowskich przedziałach.
Ceny w strefach: jedna strefa = 6 AED, dwie strefy = 10 AED trzy strefy = 15 AED.

Ważną informacją (o której my nie wiedzieliśmy, a kosztowało nas to wiele kilometrów marszu w słońcu) jest to, że karta NOL musi być doładowana za minimum 7,5 AED, żeby móc skorzystać z dowolnego środka transportu. Karty doładować można na każdej stacji metra.

Żeby móc skorzystać z komunikacji publicznej musimy odbić kartę przy wejściu ( w metrze są bramki w tramwaju, a w autobusie czytniki), należy również pamiętać żeby odbić naszą kartę przy wyjściu ze środka transportu, bo inaczej naliczy nam za całą trasę, a nie za to co przejechaliśmy.

Metro
Jest to zapewne najczęściej używany sposób przemieszczania się. W Dubaju są dwie linie metra (czerwona i zielona). Czerwona linia biegnie wzdłuż miasta, zielona natomiast objeżdża całą starą część Dubaju. Metro jest bezobsługowe, duża część jego trasy prowadzi nad miastem, dzięki temu możemy podziwiać z niego piękne widoki. W metrze znajdują się przedziały tylko dla kobiet (różowe) oraz strefa Gold (złote karty NOL). Metro jeździ bardzo często, mimo to w godzinach szczytu jest naprawdę mocno zatłoczone.

Autobusy
Są one uzupełnieniem dla metra, którym dostaniemy się do wszystkich najważniejszych atrakcji miasta. Autobusami dojedziemy na plaże i na obrzeża, są one częściej użytkowane przez miejscowych niż turystów. Sieć autobusów jest dość dobrze rozbudowana dlatego jeśli potrzebujemy dostać się w wypatrzone przez nas miejsce (hostel, plaża) warto jest sprawdzić czy nie jedzie tam autobus zanim podejmiemy próbę dojścia tam w palącym słońcu.

Tramwaj
Dubaj w tej kwestii nie ma za bardzo czym się poszczycić. Znajduje się tutaj jedna linia tramwajowa, o długości w sumie 11 przystanków. Tramwaj kursuje wzdłuż wybrzeża i Mariny, a przesiąść się do niego można z czerwonej linii metra.

Big Bus (hop on, hop off)
My nie korzystaliśmy z tej formy zwiedzania, ale wiemy, że w Dubaju jest dość popularna. Więc jeżeli ktoś nie lubi planować i ma akurat do wydania ok. 260 AED to może skorzystać z gotowego planu zwiedzania autobusem turystycznym

Wynajem samochodu
W Dubaju nie korzystaliśmy z wynajętego samochodu, jednak jest to na pewno dobre rozwiązanie, które planujemy następnym razem. Plusem wynajęcia samochodu jest to, że możemy pojechać gdzie chcemy i kiedy chcemy, a paliwo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest naprawdę tanie. Kolejnym plusem jest to, że możemy wyjechać za miasto i spać w samochodzie, dzięki czemu oszczędzamy na hotelu. Minusem na pewno są parkingi, które w Dubaju są często płatne.

Dubaj mimo tego, że jest miastem ogromnym, jest dość dobrze skomunikowany. Większość atrakcji turystycznych znajduje się przy liniach metra, przez co będzie to najczęściej wykorzystywany przez nas środek transportu. Co do pieszych wycieczek, u nas nie sprawdziły się one najlepiej. Przez wysoką temperaturę i znaczące odległości do pokonania większość osób przemieszcza się samochodami, przez co miasto nie jest zbyt przyjemne dla spacerowiczów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *