Tanie latanie – czy jest to realne?

Wśród osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z podróżowaniem, często pojawia się jedno kluczowe pytanie: jak tanio latać? Czy podróże musza być drogie? Czy trzeba brać kredyt na wakacje? W poniższym wpisie postaramy się rozwiać te wątpliwości, a najlepiej robi się to na własnym przykładzie.

Opcje latania są tak naprawdę nieograniczone. Możemy lecieć z wycieczką zorganizowaną przez biuro podróży, wtedy koszty biletu pokrywamy jednocześnie z zakwaterowaniem i wyżywieniem. Z reguły są to najpopularniejsze turystyczne kierunki, wszystko jest zaplanowane od A do Z, a większość czasu spędzamy w hotelu. Za dodatkowe atrakcje musimy słono zapłacić.

Możemy też znaleźć nasz wymarzony kierunek podróży i polecieć do niego bezpośrednio z Krakowa/Warszawy/Berlina/Pragi. Te opcje są o wiele droższe. Lot do stolicy Nepalu, Iranu czy Kirgistanu potrafi pozbawić człowieka wypłaty lub dwóch 🙂 Jest to opcja ciekawa, zaoszczędzamy mnóstwo czasu, jednak kosztuje nas to naprawdę sporo.

Kolejną opcją, preferowaną przez nas, są tanie loty. Najczęściej podróżujemy WizzAirem i musimy sporo nakombinować się, żeby dostosować lot do wymarzonego przez nas kierunku podróży. Kiedy lecieliśmy do Norwegii, mieliśmy 4 miejsca, do których chcieliśmy się wybrać. To, co zadecydowało, że odwiedziliśmy akurat Stavanger i Bergen, a nie Islandię, Tromso lub Haugesund, była odpowiednia cena oraz terminy dostosowane pod nasze życie osobiste.

Ubiegłoroczny lot do Izraela mogliśmy wykupić oczywiście z Polski, jednak taniej wyszło nas to z Budapesztu (nawet wliczają w to przejazd do stolicy Węgier). Mieliśmy więc okazję, by pozwiedzać to wspaniałe miasto.

Taka ciekawostka, Agnieszka musiała kiedyś dostać się z Warszawy do Wilna i chwilowo bilety lotnicze były tańsze od autobusowych.

Podobne kombinacje czekają nas przy planowanym locie do Nepalu i Omanu. W pierwszą stronę lecimy do Dubaju, skąd dopiero przesiadamy się w samolot do Katmandu. Mogliśmy wystartować z Krakowa, jednak przejazd do Budapesztu i przelot stamtąd do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich pozwala zaoszczędzić nam około 100 złotych. Powrót także będzie karkołomnym zadaniem. Z Dubaju planujemy polecieć do Sofii, gdzie będziemy mieli dwa dni na zwiedzanie. Stamtąd jeszcze krótka podróż do Berlina, przesiadka w autobus i już jesteśmy w Polsce 🙂 Zresztą, moglibyśmy próbować znaleźć lot ze stolicy Omanu do Europy, jednak taniej wychodzi wrócić autobusem do Dubaju i podróżować dalej stamtąd.

W większość ciekawych turystycznie miejsc da się dolecieć w ten sposób. Zamiast lecieć bezpośrednio do Jordanii, z pewnością da się znaleźć tanie bilety do Eilatu (Ovdy) w Izraelu, skąd do granicy jest już tylko kilka kilometrów.

Iran? Lecąc do Gruzji i podróżując stamtąd przez Erywań także wychodzimy finansowo bardzo korzystnie. Można też lecieć przez Azerbejdżan i jego stolicę – Baku. Do Kirgistanu możemy lecieć przez Kazachstan, skąd autobusy również nie są przesadnie drogie.

Oczywiście, wszytko ma swoje wady i zalety. Na taką podróż potrzebujemy odrobinę więcej czasu oraz musimy być przygotowani na spotkanie z lokalnymi mieszkańcami, ich kulturą i sposobem bycia. Nie każdemu może to odpowiadać.

Nie wszędzie też dostaniemy się w ten sposób. Nie dolecimy tak do dalekiej Azji (Tajlandia, Kambodża, które marzą się Agnieszce…), Australii (to zaś moje marzenie z dzieciństwa) czy Ameryki Południowej. Nasz sposób działa jedynie w zasięgu tanich linii lotniczych. Tak odległe podróże wymagają przygotowania odrobiny więcej funduszy 🙂

Kilka cen naszych lotów firmą WizzAir:

Katowice – Kutaisi – Katowice 523 zł/ osobę

Katowice – Agadir – Katowice 268zł/ osobę

Budapeszt – Tel Aviv 104zł/ osoba

Ovda – Warszawa 145zł/ osoba

Warszawa – Wilno 95 zł/osoba

Są to ceny promocyjne z wykupioną opcją WIZZ Discount Club. Kosztuje ona 29,99 euro, obejmuje dwie osoby i jest ważna rok. Nam w pierwszym roku użytkowania pozwoliła zaoszczędzić 110 euro na osobę.

Skoro mamy już zakupiony lot, warto zapoznać się z paroma wskazówkami, jak zrobić, żeby podróż nie kosztowała nas miliony monet 🙂 Ale o tym przygotujemy osobny wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *