Jak spakować się do Samolotu

Te dalsze podróże wymagają najczęściej lotu samolotem, gdzie zawsze nasuwają się pytania: Jak się spakować w bagaż podręczny? Co możemy ze sobą zabrać na pokład? Czy może lepiej wykupić bagaż rejestrowany? Jakie w ogóle są wymiary tych bagaży?

Wpis ten powstaje w lipcu 2019 roku, będziemy się starali go aktualizować wraz ze zmianami wprowadzanymi przez linie lotnicze. Są one jednak niestety tak częste, że możemy za nimi nie nadążyć. Zawsze sprawdźcie sobie wymiary bagażu bezpośrednio na stronie przewoźnika, z którym lecicie (ceny dopłaty za bagaż na lotnisku są kosmiczne).

My zawsze latamy z plecakami. Po pierwsze dlatego, że dla nas są bardziej poręczne w podróży (zwykle dużo się przemieszczamy). Po drugie plecak zawsze można jakoś “dopchać” do tych skrzyneczek linii lotniczych, w których sprawdzane są wymiary bagażu.

Bagaże w samolotach dzielą się najczęściej na rejestrowane i podręczne. Bagaż podręczny (kabinowy) mamy najczęściej w cenie zakupionego biletu i będziemy wnosili go na pokład samolotu. Rejestrowany natomiast (w zależności od linii ) możemy nadać do luku bagażowego lub również zabrać ze sobą. Bagaże te różnią się również wymiarami. Bagaż kabinowy jest mniejszy i zwykle to on sprawia nam więcej problemów ze spakowaniem.

Zrób listę rzeczy które będą Ci potrzebne w podróży

Przemyśl dokładnie co będzie Ci potrzebne – stwórz listę tych rzeczy. Zapisz sobie to co przychodzi Ci do głowy jako rzeczy niezbędne w podróży. Zorientuj się też co gwarantuje Ci miejsce, w których będziesz przebywał. Czy np. hotel gwarantuje ręczniki i pościel, czy może musisz zabrać ze sobą śpiwór. Zorientuj się też jakiej pogody możesz spodziewać się na miejscu i dostosuj swój ubiór do warunków atmosferycznych oraz zwyczajów panujących w danym państwie. Teraz kiedy masz już listę przemyśl ją jeszcze raz! Czy aby na pewno potrzebne Ci 20 koszulek? Może bardziej opłaca się zabrać jakiś środek piorący? Możesz dzięki temu zaoszczędzić “odchudzić” swój bagaż. I dzięki temu będziesz miał mniej do dźwigania.

Mamy jeszcze jedną dobrą radę ;). Nie pakuj się na ostatnią chwilę. Czasami może to zająć więcej czasu niż wcześniej zakładałeś. Może się również okazać, że potrzebne w podróży rzeczy nie leżą na swoim miejscu, przez co trzeba ich nieco dłużej szukać.

Czego nie możemy zabrać do bagażu podręcznego.

  • płynów o pojemności większej niż 100 ml (czasami na lotnisku zaliczają do tego masło orzechowe lub pasztet) – nie zaliczają się do tego napoje kupione w strefie bezcłowej
  • substancji łatwopalnych, toksycznych i chemicznych (np. butli gazowej, gaśnic, petard)
  • narzędzi o ostrych końcach (np. scyzoryk, nożyczki, nóż do tapet)
  • Kijków trekkingowych i dużego statywu (kijki ze względu na ostre końce, a statywu nie wiem dlaczego, ale mogą wam go skonfiskować jako narzędzie niebezpieczne 😉 )

Jak poradzić sobie z kosmetykami w bagażu podręcznym?

My najczęściej zabieramy ze sobą kosmetyki uniwersalne. Zawsze mamy ze sobą żel pod prysznic, szampon, kremy z filtrem UV oraz pastę do zębów. Istotny jest również dezodorant, chyba nie musimy tłumaczyć dlaczego (w najbliższej podróży będziemy próbować robiony przez nas eko dezodorant. Damy znać, jak się sprawdził 🙂 ). Do płynów podczas kontroli zaliczają się niestety również kremy, emulsje oraz aerozole (chociaż to bardzo często zależy od kontrolerów na lotnisku). Ten limit dotyczy również wody do picia, której nie możemy przenieść przez bramki (ciężko nam jest przeżyć kilku godzinny lot bez napoju). Można ją kupić później w strefie bezcłowej. My jednak mamy zawsze ze sobą puste butelki z filtrem. Z pustymi butelkami przechodzimy przez bramki, a później napełniamy je wodą z kranu. Po pierwsze oszczędność, a po drugie nie nie produkujemy niepotrzebnych śmieci.

Należy pamiętać, żeby płyny znalazły się w buteleczkach nie większych niż 100 ml, może ich być maksymalnie 1 litr. Muszą być one przechowywane w jednej przezroczystej torbie z możliwością ponownego zamknięcia. Torbę ta będziemy oddzielnie przedstawiać podczas przejścia przez bramki na lotnisku.

Buty

Ważne żeby w podróży mieć ze sobą wygodne obuwie. Nigdy nie bierz ze sobą całkiem nowy i nie sprawdzonych butów. Chyba nikt nie chce podczas podróży nabawić się odcisków. Jesteśmy również pewni, że nie potrzeba w podróży 5 par butów ;). Pomyśl, buty z reguły są dość ciężkie i zajmują mnóstwo miejsca. Czy na pewno chcesz to wszystko dźwigać? Ach no i wciąż wiszą nad nami limity wielkości bagażu. My zwykle w zależności od sytuacji mamy ze sobą buty trekingowe i sandały, czasami również zdarzy nam się wziąć japonki (bo są lekkie i nie zajmują dużo miejsca, a zarówno pod prysznic jak i na plaże nadają się super 😉 ). Warto jest również cięższe buty ubrać na siebie na czas lotu. Nawet jeśli na dworze jest piękna pogoda, a nam na miejscu potrzebne będą buty trekingowe załóżmy je na czas lotu na siebie, a nie wkładajmy ich do bagażu. Oszczędzimy dzięki temu miejsce w naszym plecaku/walizce.

Roluj ubrania

Może brzmi to trochę dziwnie, ale rolując ubrania można zaoszczędzić mnóstwo miejsca w plecaku. Przed spakowaniem ciuchów należy je zwinąć i dopiero wtedy włożyć do torby. Dzięki temu nasze rzeczy po rozpakowaniu nie powinny wyglądać jak “psu z gardła”, a co najważniejsze – oszczędzamy cenne miejsce.

Apteczka

Apteczka jest sprawą indywidualną, jednak jest parę środków, które warto mieć ze sobą w podróży. Nam na szczęście apteczka rzadko się przydaje, jednak mamy ją zawsze ze sobą w podróży. Z lekarstw zawsze zabieramy ze sobą coś na przeziębienie, coś na biegunkę i probiotyki ( one akurat przydały się w Maroko). W naszej apteczce mamy również plastry, bandaż elastyczny, gazy i coś do odkażania ran. Jeśli nie spakowaliście wcześniej, warto też wziąć krem z filtrem i coś na komary.

Sprzęt fotograficzny i elektroniczny

Cały sprzęt fotograficzny i elektroniczny zawsze pakuj do bagażu podręcznego i zabieraj go ze sobą na pokład samolotu. Już tłumaczę dlaczego. Plecaki pakowane do luku bagażowego nie zawsze są traktowane delikatnie, przez co sprzęt w nim może się uszkodzić. Lepiej więc dbać o swój aparat i nie narażać go na takie niebezpieczeństwa, a on na pewno odwdzięczy się w podróży ;).

Nie pakuj się “na styk”

Nigdy nie dopychaj swojego plecaka/ torby do granic możliwości. Warto jest zostawić trochę miejsca, choćby na wodę czy jedzenie zakupione na miejscu. Jeśli wypchasz swój plecak po brzegi rzeczy kupione na miejscu będziesz musiał nosić w rękach, co nie jest najwygodniejszym sposobem na świecie. Po za tym warto jest zostawić trochę miejsca na lot powrotny, żeby było gdzie spakować pamiątki.

Jeszcze kilka przydatnych rad

  • Jeśli lecicie w więcej osób możecie podzielić się rzeczami które weźmiecie. Nie musicie wszyscy zabierać pasty do zębów, kremu z filtrem UV czy innych uniwersalnych rzeczy. Podzielcie się między sobą kto co zabierze, dzięki temu na pewno oszczędzicie miejsce w bagażu
  • Ubierz się na cebulkę. Tak to trochę cebula, ale skuteczna ;). Nie namawiam Cię do ubierania na siebie wszystkich rzeczy, a na koniec owinięcia się śpiworem ;). Jednak ubranie na siebie najgrubszej bluzy zamiast pchania jej do plecaka jest dobrą opcją. W samolocie idealnie nada się ona jako poduszka 🙂
  • Trzymaj swoje dokumenty na wierzchu. Będą one najprawdopodobniej kontrolowane co najmniej trzykrotnie. Musisz mieć do nich łatwy dostęp. Jednak pamiętaj o nich, żeby przez przypadek ich gdzieś nie zostawić.
  • Do bagażu podręcznego można zabrać namiot jeżeli mieści się on w wielkości bagażu. Jednak nie można zabrać do niego standardowych metalowych szpilek (zwykle, bo nam zdarzyło się je przewieźć, bo zapomnieliśmy ich wyciągnąć) można wziąć ze sobą śledzie plastikowe, kołki do styropianu czy inne plastikowe cuda z Castoramy które posłużą nam jako szpilki. Wszystko zależy od waszej kreatywności 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *